Dětská ortodoncie

Dětská ortodoncie

Ortodoncie pro děti a dospívající pomáhá už s předstihem řešit počínající vady skusu, nepravidelnosti chrupu a předcházet tak v budoucnu obtížněji řešitelným vadám na kráse i funkčnosti zubů. Investujte do hezkého úsměvu a sebevědomí vašich dětí!

Dětská ortodoncie – první návštěva

Děti většinou přichází na první návštěvu ortodoncie na doporučení zubaře. Někdy požaduje zubní lékař jen posouzení, zda by nebylo lepší pro správné postavení rostoucích zubů některý mléčný zub vytrhnout, často je však již patrné, že nějaká korekce zubů bude nutná a dítě zůstává i nadále ve sledování ortodontisty. Na ortodoncii se mohou rodiče s dítětem objednat i bez doporučení, z vlastního rozhodnutí.

Ortodoncie pro děti má časový náskok

Na rovnání zubů sice není nikdy úplně pozdě, ale čím dříve přijdete, tím lépe. Jakmile je jasné, že dítě začíná mít nepravidelné zuby, špatný skus, zuby ve více řadách, nečekejte a navštivte nás. Posouzení, zda už dítě potřebuje rovnátka, či ne, nechte na lékaři. Zkušený ortodontista dokáže, co se zubů týče, do jisté míry předpovídat budoucnost a může proto včasnou korekcí předejít větším nepravidelnostem chrupu.

Snímací rovnátka pro děti

Snímací rovnátka pomáhají tam, kde je skladba zubů smíšená a dítěti se postupně prořezávají stálé zuby. Dříve předepisovaná „rovnátka na noc“ jsou však minulostí, pro účinné korekce zubů je nutné nosit snímací aparátek i několik hodin přes den. Snímací rovnátka se také často používají k udržení stavu po léčbě fixním aparátkem. Barevná rovnátka – dětská rovnátka se vyrábí v mnoha barevných provedeních, děti si mohou vybrat snímací aparátek v barvě, která se jim líbí.

Fixní aparátky

Když už je většina zubů stálá, lze doporučit snímací rovnátka jen v minimu případů a pouze pro drobné korekce, na řadu přichází fixní aparátky. Pevná, fixní rovnátka se nesundávají, zůstávají napevno v ústech po celou dobu léčby. Ortodontista nalepí na každý zub tzv. zámeček – standardní kovový nebo estetický keramický, safírový, lingvální. Pomocí tohoto zámečku a drátu, který prochází jednotlivými zámky, se dá přesně pohybovat zuby. Pro fixaci a oživení, zvláště pak kovových rovnátek, se nasazují kolem zámečků barevné gumičky. Tyto fixační barevné gumičky se vyrábí v mnoha barvách, v naší ordinaci mají děti a dospívající na vybranou, rádi jim vytvoříme i různé barevné kombinace.

Dětská rovnátka vs. zubní hygiena

Děti mají s hygienou někdy problém. Pokud budou potřebovat rovnátka, bez čištění zubů to nepůjde. Zubní hygiena se snímacími rovnátky není nic složitého, v případě pevných rovnátek budou potřebovat vaše děti a dospívající dohled a možná i vaši pomoc. Pokud má vaše dítě fixní aparátek, mělo by si čistit zuby ideálně po každém hlavním jídle nebo minimálně 2x denně jednosvazkovým kartáčkem, mezizubním kartáčkem, případně dentální nití. To vyžaduje zručnost, určitý čas a pevnou vůli, kterou často těžko hledají i dospělí.
Špatná hygiena kolem zámečků fixních rovnátek může vést ke vzniku trvalých nehezkých skvrn na zubech. Věnujte dětem pozornost a motivujte je k pravidelnému čištění zubů, vyplatí se to.

Odpovědi na další otázky, které vás možná napadají, najdete na stránce Časté dotazy, pokud ne, kontaktujte nás. Máte-li doporučení od svého zubního lékaře, nebo jen pocit, že vaše dítě nebo vy potřebujete naši pomoc, objednejte se.

Děti a dospívající také můžete objednat k naší dentální hygienistce, jsme specialisté na čištění zubů s rovnátky.

  • Snímací rovnátka - fotogalerie

    Snímací aparátky nosí děti nejen přes noc, ale také několik hodin denně. Možnost navrhnout si svá rovnátka podporuje pozitivní vztah dětí k aparátku a motivuje děti k péči o něj.

dobrarovnatka.cz » Naše služby » Dětská ortodoncie