Časté dotazy

Časté dotazy

Chcete se objednat na ortodoncii a potřebujete více informací? Dostalo vaše dítě doporučení do ortodontické ambulance a vám se hlavou honí spousta otázek? Zde najdete odpovědi na nejčastější dotazy týkající se ortodontické léčby. Ortodoncie FAQ.

Kdo je ortodontista?

Ortodontista je vystudovaný zubní lékař, který absolvoval postgraduální studium na klinice zubního lékařství. Specialista na ortodoncii se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou zubních a čelistních anomálií.

Musí návštěvu ortodoncie doporučit lékař?

Ne, na ortodoncii se můžete objednat sami, bez lékařského doporučení. Děti většinou přichází na orotodonii na doporučení praktického zubního lékaře či dětského lékaře, ale mohou je objednat i rodiče na základě vlastního rozhodnutí.

První návštěva ortodoncie

Zavolejte nám a objednejte se. Při první návštěvě provedeme vstupní vyšetření a zjistíme, jaký typ ortodontické vady máte, jestli je nutné zahájit léčbu hned nebo později, jaká vyšetření bude nutno provést před započetím léčby, jakým způsobem bude vada léčena, jak dlouho to potrvá a kolik to bude přibližně stát.
První návštěva je nezávazná, můžete se na jejím základě rozhodnout, zda léčbu podstoupíte či ne.

Vyšetření a plán ortodontické léčby

Než přistoupíme k léčbě, sestavíme na základě všech potřebných vyšetření léčebný plán, který se po odsouhlasení ze strany pacienta stává závazným. Vyžaduje-li to situace, může ortodontista, po dohodě s vámi, plán v průběhu léčby upravit tak, aby vyřešil případné komplikace, či dosáhl optimálního výsledku léčby.

Není soukromý ortodontista dražší než státní zdravotnické zařízení?

Ne nutně, jsme toho příkladem. Rozdíly v cenách jsou i mezi jednotlivými státními zdravotnickými zařízeními. V každém případě je však vždy největší finanční položkou hrazenou pacientem cena za léčebný materiál.
Cena rovnátek závisí na typu rovnátek, vámi zvoleném materiálu, typu vady, délce léčby – není proto jednotná. Stejně tak postup léčby je vždy individuální. Naše ortodontická ambulance má uzavřené smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami.

Do kdy můžu podstoupit léčbu fixním rovnátkem?

Věkové omezení pro fixní rovnátka žádné není. Léčba závisí pouze na stavu chrupu. Máte-li stále svoje zuby, nikdy není pozdě.

Mohu odmítnout fixní rovnátka?

Zda podstoupit léčbu fixními rovnátky je na vašem rozhodnutí. Ortodontista vám pouze doporučí léčbu, do ničeho vás nutit nebude. Neléčená orotodontická vada vám však může v budoucnu přivodit další komplikace.

Je dlouho trvá léčba fixními rovnátky? Je bolestivá?

Není čeho se bát. První týden po nasazení rovnátek sice můžete mít nepříjemné pocity tlaku či bolesti, ale ty pominou. Samotné nasazení fixních rovnátek nebolí. Délka léčby fixními rovnátky závisí na mnoha faktorech, obvykle však trvá 1,5 až 2 roky.

Musím upravit svůj jídelníček?

Máte-li fixní rovnátka, nejezte tvrdá jídla, jako jsou tvrdé kůrky, ořechy, krekry, tyčinky, karamel, turecký med. Pevné ovoce a zeleninu (jablka, hrušky, mrkev, kedluben, ředkvičky, okurky a pod.) si krájejte na malé kousky.
Ukusování zámečků prodlužuje a prodražuje léčbu.

Mám fixní rovnátka – jak často si musím čistit zuby?

V případě nedostatečné hygieny mohou vznikat na zubech kolem zámečků nehezké trvalé skvrny. Zuby s fixními rovnátky je proto třeba čistit minimálně 2x denně, ideálně ale po každém hlavním jídle. K čištění zubů s fixním aparátkem se používá jednosvazkový zubní kartáček, mezizubní kartáčky, zubní nit. Pokud je zubní hygiena opravdu špatná, je někdy lepší od léčby fixními rovnátky upustit, aby nevzniklo víc škody, než užitku.

Chcete mít jistotu, že je vaše zubní hygiena perfektní? Objednejte se k nám na dentální hygienu – na čištění zubů s fixními aparáty jsme odborníci.

dobrarovnatka.cz » Časté dotazy